عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل پایگاههای راهنمایی و رانندگی و تأثیر آن در احساس امنیت گردشگری درحوزه غرب گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

جاذبه های گردشگری شهرستان صومعه سرا

در میان زیباییهای گیلان ناشناخته ماندن منطقه صومعه سرا اولین پایگاه مبارزه میرزا کوچک خان جنگلی و شهر نوادگان امام موسی کاظمی(ع) موجب شده تا این شهرستان پرجاذبه از دید مسافران و گردشگران پنهان بماند. این شهرستان در غرب استان گیلان و حدود کیلومتری شهر رشت واقع شده می باشد. این شهرستان با وسعتی حدود کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر هزار نفر شامل سه بخش مرکزی، تولمات و گوراب زرمیخ می باشد.

شهر ستان سوماً سرا را که به غلط صومعه سرا نگاشته اند، به معنی دیر یا عبادتگاه راهبان نصاری می باشد . این نام به هیچ وجه با در نظر داشتن سابقه تاریخی این شهر تناسب ندارد . با توجه بــه اینکه، این نام در تلفظ عامیانه اهالی این شهر سوماً،نه صومعه ادامی گردد. نــام سومـا سرا از ترکیب سه واژه (سو + «ما » یا «مان» + سرا) به وجود آمده می باشد. واژه «سو» بــه معنی روشنایی و نور می باشد . واژه «ما» همان پسوند «مان » کــه در کلماتـی مــثل ساختمـان و خانمـان آمـــده می باشد، و معنــی جایگـاه را مــی دهد . پسوند «سرا » نیز کـه بـه دنبال آبادی های زیادی آمـــده معنی محل و مکان را می دهد . بنابر این بـه نظر مـی رسد کـــه نـام سوماً سرا بـه معنـی محلـی می باشد کـــه دارای جایگـــاه روشن و دلبــاز می باشد،یـا محلی می باشد کــه از چشم اندازی روشن و زیبا بر خوردار می باشد. صومعه سرا در قدیم یکی از روستاهای کسماء بشمار میرفته و بنا به نوشته ها نام صومعه سرا میتواند برگرفته از عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری، شیخ عبدالله صومعی باشد.

این شهر تاریخی با یکهزار و ساله قدمت نمادی از تمدن و تاریخ کهن استان گیلان می باشد.این شهر قدیمی و تاریخی در منطقه “گسکر” شهرستان صومعه سرا قرار دارد که در گذشته مرکز حکومت گسکرات بوده می باشد. وجود جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و طبیعی نظیر تالاب و پناهگاه سیاه کیشم،رودهای سیاه درویشان و نرگستان، مناطق جنگلی و کوهستانی تنیان، غار نارنج پره تنیان، مناره آجری گسکر، پلهای خشتی بزرگ و کوچک پردسر ،بازار گسکر، سید خروسه هفت دغنان ضیابر و مقبره پری سلطان و 10 رودخانه کوچک و بزرگ در شهرستان صومعه سرا و همچنین بازارهای محلی و هفتگی در شهرستان که از رونق فراوانی برخوردار می باشد منجمله بازارهای عمده در شهر مرجغل (بازار جمعه سابق)، دهستان ضیـابر، شهر گوراب زرمیـخ وشهر صومعه سرا برای توسعه گردشگری ،توسعه اقتصادی و جذب گردشگری و اکو گردشگری و همچنین قرار گرفتن در مسیر کریدور حمل و نقل بین المللی شمال – جنوب و نزدیکی به مرکز استان و منطقه آزاد تجاری بندرانزلی و گمرکات استان همه وهمه در کنار هم زیبایی های خاصی به شهرستان داده و زمینه جذب سرمایه گذار و جذب گردشگری را فراهم آورده می باشد. شهرستان صومعه سرا دارای 5 پارک عمومی به مساحت 70750 متر مربع و 7 ایستگاه آتش نشانی می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. پایگاههای راهنمایی رانندگی به چه اندازه می توانند در افزایش تعداد گردشگر حوزه غرب گیلان موثر باشند؟
  2. آیا پایگاههای راهنمایی و رانندگی در امنیت گردشگری حوزه غرب گیلان تأثیر دارند؟
  3. احساس امنیت در گردشگری چگونه می تواند باعث رونق این صنعت در حوزه غرب گیلان گردد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه