عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل پایگاههای راهنمایی و رانندگی و تأثیر آن در احساس امنیت گردشگری درحوزه غرب گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

خدمات و امکانات مرتبط با گردشگری در ناحیه مطالعاتی

روستاهای شمال کشور و بخصوص خطه گیلان از وضعیت مشابه ای برخوردارند و اکثرا بافت مسکونی و خدماتی بصورت پراکنده و در پاره ای موارد مجزا از هم گسترش یافته اند و بر خلاف روستاهای فلات مرکزی ایران از انسجام کالبدی برخوردار نیستند روستاها در ناحیه مورد مطالعه پراکندگی بیشتری نسبت به روستاهای نقاط مرکزی و شرق گیلان دارا می باشد. لذا ارائه خدمات به اینگونه روستاها اکثرا با مشکل مواجه می گردد و همچنین هزینه بر خواهد بود بنابر این لازم می باشد طرحی مدرن و اساسی برای یکپارچه کردن روستاها و ادغام بعضی از آنها در یکدیگر و بهره گیری بهینه از فضا برای سکونت و کار تهیه گردد.

شکل گیری و پراکندگی سکونتگاهها در ناحیه مورد مطالعه کاملا منطبق بر توپوگرافی منطقه می باشد و بیشترین تعداد روستاها را در ناحیه جلگه ای و کوهپایه در خود جای داده می باشد. سکونتگاههای انسانی در این منطقه اکثرا در کنار راههای اصلی قرار گرفته اند.

راههایی که مراکز استان و دیگر نقاط کشور را به استان های شمال غرب و همچنین همسایگان شمال کشورمان متصل می کند و بعنوان شاهرگهای حیاتی شمال کشور اقدام می کند. این راهها باعث شده اکثر شهرها و روستاهای منطقه مورد مطالعه در دو طرف جاده بصورت طولی گسترش پیدا کرده و کارکردهای خدماتی و صنعتی خود را در اطراف این جاده متمرکز کند در اکثر روستاها و شهرهای منطقه جهت گسترش در حال حاضر بسمت راههای مواصلاتی و در آینده نیز افزایش چنین گرایشی را می توان براحتی پیش بینی نمود در اینجا بدلیل اهمیت این راهها به معرفی بعضی از آنها می پردازیم.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-جاده ترانزیتی کناره : جاده آسفالته درجه یک فوق در مسیر آستارا بندر انزلی و رشت قرار گرفته که از این مرکز یک شاخه آن به تهران و شاخه دیگر آن از خط کناره به شهرهای شرق استان و در نهایت به استان مازندران ارتباط می گیرد این مسیر در سر راه خود پس از گذر از شهر های رضوانشهر پره سر، اسالم به هشتپر رسیده و با گذراندن آن به سمت آستارا امتداد می یابد از این شهر یک شاخه پس از گذر از پل مرزی به جمهوری آذربایجان و شاخه دیگر از طریق جیران به استان اردبیل متصل می گردد. این راه در گذشته و حال به جهت ترانزیت و عبور کامیونها کالا از شوروی سابق و کشورهای استقلال یافته جدید به نقاط مختلف اروپای دارای اهمیت بوده می باشد.

2-راه ارتباطی اسالم خلخال : این راه ارتباطی از سه راهی اسالم و پس از انشعاب از جاده ردیف یک شروع و یک گذر نمدن از کوههای اسالم به مرکز شهرستان خلخال یعنی شهر امیر آباد رسیده و در امتداد آن به شهرهای گرمی و میانه و در نهایت به اردبیل اتصال می یابد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. پایگاههای راهنمایی رانندگی به چه اندازه می توانند در افزایش تعداد گردشگر حوزه غرب گیلان موثر باشند؟
  2. آیا پایگاههای راهنمایی و رانندگی در امنیت گردشگری حوزه غرب گیلان تأثیر دارند؟
  3. احساس امنیت در گردشگری چگونه می تواند باعث رونق این صنعت در حوزه غرب گیلان گردد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد