مطالعه تأثیر عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

حمل و نقل و کیفیت راه های دسترسی

جابجایی مسافران یکی از عناصر حیاتی سیستم گردشگری می باشد که بین منبع و مقصد گردشگران پیوندی حساس مستقر می کند. حمل و نقل گردشگران بین محل اقامت آنان با مکانهای جذاب و دیدنی، بین نواحی شهری و جاذبه های مختلف و سایر جابجاییها ، نیاز به برنامه ریزی خاص دارد. (کاظمی، 1385، ص 57)

در حمل و نقل ، کیفیت و امنیت راه های دسترسی پارامترهای دخیل هستند که به مطالعه آنها در منطقه دیلمان می پردازیم.

الف – عدم خط کشی های ایمنی در کنار جاده ها: خط کشی کنار جاده ها مانند اقدامات بسیار مؤثر در کاهش تصادفات رانندگی می باشد. به هنگام بارش یا رانندگی در شب مرز میان آسفالت و کناره خاکی راه­ها به سختی مشخص می گردد به خصوص که جاده سیاهکل–دیلمان در اکثر اوقات سال دارای مه غلیظ می باشد و طبق مشاهدات نگارنده و عکسهای موجود این جاده فاقد شانه راه در اکثر مسیر خود،‌ گارد حفاظتی در دیواره پلها و پرتگاه ها و حتی خط کشی کنار جاده در این قسمتها می باشد.

ب-  عدم وجود پمپ بنزین در مسیر سیاهکل–دیلمان : از دیگر معضلات این جاده طبق مشاهدات و مصاحبه­های به اقدام آمده می توان به عدم وجود تعمیرگاه و خدمات امدادی و نیز جایگاه پمپ بنزین تصریح نمود با در نظر داشتن آنکه این جاده دارای شیب نسبتاً زیاد در بعضی قسمتهای خود بوده و در شیب زیاد مصرف بنزین تا دو برابر افزایش می یابد. در شهر دیلمان نیز تنها یک پمپ داخل یک مغازه جهت ارائه بنزین به خودروها هست.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ج- رهاسازی دام­ها در مسیر راه ارتباطی و نیز عدم وجود تابلوهای هشداردهنده عبور حیات وحش: با در نظر داشتن ییلاقی بودن منطقه و معیشت مردم منطقه از راه دامداری خطر رها شدن دام و ایجاد تصادفات برای گردشگران و نیز از بین رفتن دامها در جاده هست.

در مسیر راه ارتباطی منطقه که دو طرف جاده پوشیده از جنگل می باشد، به هنگام شب جانوران وحشی از عرض جاده عبور می کنند. با افتادن نور اتومبیل بر چشم این جانوران، انان از حرکت باز مانده و بدین ترتیب باعث مرگ خود می شوند. (استانداری استان گیلان، 1377، ص 37)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده پژوهش ارتباط هست؟

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده پژوهش کدام می باشد؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد