تحلیل جغرافیای سیاسی شباهتها و تفاوت های قوم تالش در دو سوی مرز

قسمتی از متن پایان نامه :

مطبوعات در تالش شمالی:

1-سئه تولش(تالش سرخ)

در 21 یانوار1931 روزنامه قزل تالش به سردبیری بیوک آقا میرصالایف منتشر می گردد.با تیراژ1500 عدد .63 شماره با این نام منتشر گردید و در 5 دسامبر1931 نامش به سئه تولش(تالش سرخ) که تالشی بود تغییر پیدا نمود. آنها با این استدلال که روزنامه مان به کارگران تالش خدمت می کند پس شایسته می باشد نامش تالشی باشد اسم روزنامه را عوض کردند.این روزنامه به تالشی و ترکی نوشته می گردید.

سردبیران این روزنامه به ترتیب: بیوک  آقا میر صالایف(متولد:1893)،علی شمشی زاده متولد(1988)،رزاق کاظم اف( متولد 1910 )، امیر علی میرزایف1910، بایرام سلیمانف بودند. این روزنامه نیز مانند دیگر روزنامه های آن دوران از روزنامه های حزب کمونیست بود و با طرفداری دولت چاپ می گردید.

این روزنامه 5 روز یکبار منتشر می گردید. آخرین شماره 1939 18 فورال شماره 518 . بعد نام آن به سوسیالیست سوپتروپیگی تغییر پیدا نمود در سال 1957 اسم آن را به لنینچی تغییر دادند و سپس در 1990 به لنکران تغییر نام پیدا نمود و اکنون نیز با نام لنکران منتشر می گردد. در 1938 کم کم مقالات به زبان تالشی در این نشریه کم می گردد و عاقبت ازشماره 22 سنتبر1938 به بعد دیگر زبان تالشی به کلی گم می گردد و همه مقالات به ترکی چاپ می گردد.  1992 شفاعت بخشی اف در گنجه یک روزنامه به نام سئه تولش منتشر نمود.

2-تولشی صدو(صدای تالش)

در 20 فوریه 1992 شماره نخست  آن منتشر گردید .سردبیر آن  پرفسور سیف الله اسدلله یف بود.از2001 سردبیر آن پرفسور نوروزعلی محمداف می گردد در 2010 پس از دستگیری و کشته شدن پرفسور نوروزعلی محمداف توسط رژیم باکو دکتر هلال محمداف سردبیر آن  بود و پس از دستگیری دکتر هلال محمد اف این روزنامه تا امروز منتشر نگشته می باشد.در سال1995 مدت کوتاهی پرفسور فخرالدین عباس زاده  سردبیر آن بود.

3-تولشون صدو

رافیق جلیل اف در 26 ژوئن 2011 شماره  اول آن را منتشر نمود که تا امروز ادامه دارد. این روزنامه را می توان ادامه طبیعی صدای تالش دانست رافیق جلیل اف که در شماره های آخر صدای تالش با هلال محمد اف همکاری داشت پس از دستگیر هلال محمداف  و وجود موانع قانونی برای انتشار صدای تالش ،اقدام به انتشار تولشون صدو یا صدای تالشان نمود.

4-تولشکی وستنیک

15 شماره از این روزنامه در مسکو منتشر گردید که شماره ی آخر آن در 6 ژوئن  شماره 2004 منتشر گردید ، سردبیر این روزنامه یلنا علی اکبراوا بود.

5-تولش

5  شماره اول این روزنامه را هلال محمداف در سال  1990در مسکو منتشر نمود در ماه می 2002 بار دیگر روزنامه تولش در سنت پطرزبورگ با همکاری فخرالدین عباس زاده و همکاری هلال محمداف منتشرگشت. شماره آخر آن در اکتبر 2004 منتشر ودر کل 25 شماره منتشر گشته می باشد.

6-تولشی خبون (اخبار تالش)

3 شماره از این روزنامه  توسط صابر شیندانی در لنکران  منتشر گردید خاطر نشان می گردد در آذربایجان  انتشار زیر هزار نسخه روزنامه مجوز لازم ندارد.

7-شونشت

این روزنامه توسط فخرالدین عباس زاده در باکو منتشر می گشت که شماره نخست آن در: 2006 مارس 2006  و  آخرین شماره اش در مارس 2008  منتشر گشت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال 1:

شباهتهای و تفاوتهای جغرافیای سیاسی قوم تالش در سوی مرز چیست  و تحولات جغرافیای سیاسی ِاین قوم را به چه سمتی سوق می دهد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوال 2:

فضای فرهنگی و سیاسی متفاوت در دو سوی مرز چه تغییرات هویتی را موجب گشته می باشد؟

در این پایان نامه ضمن کوشش برای پاسخگویی به دو سوال اصلی فوق کوشش خواهد گردید به پرسشهایی نظیر آن چیز که در ذیل می آید پرداخته گردد:

تقسیمات جغرافیای سیاسی منطقه تالش در دو سوی مرز چیست ؟بسته شدن و باز شدن مرز در دوره های مختلف تاریخی چه تاثیری بر مراودات فرهنگی اقتصادی تالشان دو سوی مرز داشته می باشد ؟هم گرایی فرهنگی و مذهبی تالشان جمهوری آذربایجان با ایران چه تاثیری بر روابط ایران و جمهوری آذربایجان دارد؟ منطقه شمالی تالش چه اهمیت استراتژیکی برای ایران ، آذربایجان و ارمنستان در قفقاز جنوبی دارد؟ تفاوتها ی ایجاد شده بر اثر جدایی سیاسی در منطقه تالش چه تاثیری بر گرایشات تالش ها در دو سو دارد.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه