تحلیل جغرافیای سیاسی شباهتها و تفاوت های قوم تالش در دو سوی مرز

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

گروه های هنری و فعالیت های هنری در تالش شمالی

در منابع از گروه  رقص مانند هونی (چشمه)یاد شده که نشانی از آن نداریم و  گروه موسیقی دیگری  به نام اوَه سور(بهار) که در ده کاکالوس آستارا فعالیت هایی داشته می باشد. اگر چه تالش ها رسانه تصویری ای برای ارائه هنر تالشی ندارند اما استعداد و ذوق ویژه این منطقه موسیقی خیز موجب شده تالش ها در موسیقی تالشی و آذری در آذربایجان از پیشگامان باشند. جانعلی اکبراف خواننده  معروف مقام های کلاسیک آذربایجان که از تالشان آستارا می باشد.

بالاوغلان اشرف اف خواننده شهیر موسیقی پاپ  آذربایجان که از تالشان ماسالی می باشد وی ترانه های تالشی نیز خوانده می باشد.اسراییل ممداف خواننده ی پاپ تالشی که از میان جنبش فرهنگی تالش شمالی با اثر باهاند تولشه بلبل سر براورد و اکنون در سراسر آذربایجان محبوبیت دارد.آلیحان صمداف از بزرگترین نوازندگان بالابان که در آذربایجان و ترکیه شهرت دارد و ساکن استانبول می باشد.  در هنرهای دیگر نظیر تئاتر و فیلم تالش ها به دلیل محروم بودن از امکانات مجال کمتری برای حضور داشته اند.در زمان زولفقار احمد زاده درسال های دهه 20 میلادی در اخبار روزنامه ها هست که تئاتر به زبان بومی یا ناحیه ای(مقصود تالشی) در لنکران برگزار شده می باشد .یکی از بازیگران زن تالشی که در شوروی بسیار معروف بوده می باشد کلانترلی می باشد که در آرشیو مسلم مقامایف ترانه تالشی با صدای او موجود می باشد. هم اکنون مشخصا در خانواده ی خانعلی تالش و اهالی فرهنگ در ماسالون  و لنکران کوشش هایی برای ساخت فیلم به زبان تالشی هست و تا کنون چند فیلم آماتوری  مانند :

دیل اسوت(دلسوز) چند قسمت از بوات بسر دمه تولش(با ما بگو و بخند تالش). پروستات روین بله، کله پاچه، نوشته علی ناصر، ساخته میرفیاض لیک مکانی

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال 1:

شباهتهای و تفاوتهای جغرافیای سیاسی قوم تالش در سوی مرز چیست  و تحولات جغرافیای سیاسی ِاین قوم را به چه سمتی سوق می دهد ؟

سوال 2:

فضای فرهنگی و سیاسی متفاوت در دو سوی مرز چه تغییرات هویتی را موجب گشته می باشد؟

در این پایان نامه ضمن کوشش برای پاسخگویی به دو سوال اصلی فوق کوشش خواهد گردید به پرسشهایی نظیر آن چیز که در ذیل می آید پرداخته گردد:

تقسیمات جغرافیای سیاسی منطقه تالش در دو سوی مرز چیست ؟بسته شدن و باز شدن مرز در دوره های مختلف تاریخی چه تاثیری بر مراودات فرهنگی اقتصادی تالشان دو سوی مرز داشته می باشد ؟هم گرایی فرهنگی و مذهبی تالشان جمهوری آذربایجان با ایران چه تاثیری بر روابط ایران و جمهوری آذربایجان دارد؟ منطقه شمالی تالش چه اهمیت استراتژیکی برای ایران ، آذربایجان و ارمنستان در قفقاز جنوبی دارد؟ تفاوتها ی ایجاد شده بر اثر جدایی سیاسی در منطقه تالش چه تاثیری بر گرایشات تالش ها در دو سو دارد.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه