عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل جغرافیای سیاسی شباهتها و تفاوت های قوم تالش در دو سوی مرز

قسمتی از متن پایان نامه :

تشکل های فرهنگی و سیاسی تالش شمالی از 1985 تا امروز

1-جمعیت اوستا: در سالهای آخر دهه 80 این جمعیت در شاغلاسر لنکران تشکیل گردید ظهیرالدین ابراهیمی، اما شاه علی اف و اکتای عسگراف از بانیان آن بودند.گروه موسیقی هم به نام اوستا به وجود آمد که هنوز هم هست.این جمعیت جمعیتی مدنی با هدف احیای فرهنگ تالش می باشد.

2-مرکز مدنیت تالش: سال 1992 مرکز مدنیت تالش به سرپرستی سیف الله اسدالله یف تشکیل گردید. و روئسای بعدیش به ترتیب نوروزعلی محمد اف ،علی ناصر و رافیق جلیل اف بوده اند که رافیق جلیل اف هم اکنون رئیس این مرکز می باشد.اگرچه هم اکنون این مرکز فعالیت چندانی ندارد اما در دهه 90 فعالترین تشکل مدنی تالشان درون آذربایجان بود که غیر انتشار منظم روزنامه تولشی صدو(صدای تالش) کتاب های متعددی در حوزه زبان شناسی و ادبیات و تاریخ تالش نشر نمود و جلسات فرهنگی ای نیز برگزار نمود . پس از واقعه تالش مغان به شدت تحت نظر و مورد سوء ظن قرار گرفت فشار ها برای متوقف کردن فعالیت این مرکز در یک دهه بعد درنهایت منجر به دستگیری و کشته شدن رئیس این مرکز پرفسور نوروزعلی محمداف در زندان گشت.

3-جمعیت اوستا و خودمختاری مدنی تالش:  سال 2001 جمعیت دیگری  با نام اوستا در مسکو ثبت گردید عادل نصیراف رییس آن بود این جمعیت  در فضای مجازی سایت هم داشت. روزنامه ای هم  به نام تالشسکی وستنیک (خبرنگار تالش)منتشر می نمود.با در نظر داشتن اینکه در روسیه اجازه ثبت ارگانی به عنوان خود مختاری مدنی برای خلق های ساکن در روسیه هست درسال2003  جمعیت اوستا جای خود را به خودمختاری ملی و مدنی تالش داد.

4-سازمان رستاخیز  مدنیت تالش tolshi msdaniyati ros bmuna fond   

در 2004 تالشی مدنیتی راس بمونه فوند در مسکو ثبت گردید کاهین ابیل اف و الشن خلیل اف از روئسایش بودند.در 2005 عنوان بین المللی به آن افزوده گردید و تبدیل گردید به تالشی مدنیتی بین المللی یه راس بمونه فوند.ساختار فوند بر مبنای جمع کردن کمک های مردمی و اجرای پروژه های مدنی می باشد. از آثاری که این جمعیت منتشر کرده می باشد. سی دی موسیقی باهاند تالشه بلبل اسرائیل ممداف،کتاب باهاند تالشه بلبل علی ناصر،غزل های تالشی خیلقت، کتاب میلت منی مسته نی زابیل مدوژ، کتاب بابله دو اشرف سرخان و کتاب گرامر زبان تالشی صادقی،در 2005 رئیسش آذر ممدوف بود بعد از او فخرالدین عباس زاده  مدیریت مجموعه را به عهده دارد.این سازمان در مینسک و مسکو شعبه دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال 1:

شباهتهای و تفاوتهای جغرافیای سیاسی قوم تالش در سوی مرز چیست  و تحولات جغرافیای سیاسی ِاین قوم را به چه سمتی سوق می دهد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوال 2:

فضای فرهنگی و سیاسی متفاوت در دو سوی مرز چه تغییرات هویتی را موجب گشته می باشد؟

در این پایان نامه ضمن کوشش برای پاسخگویی به دو سوال اصلی فوق کوشش خواهد گردید به پرسشهایی نظیر آن چیز که در ذیل می آید پرداخته گردد:

تقسیمات جغرافیای سیاسی منطقه تالش در دو سوی مرز چیست ؟بسته شدن و باز شدن مرز در دوره های مختلف تاریخی چه تاثیری بر مراودات فرهنگی اقتصادی تالشان دو سوی مرز داشته می باشد ؟هم گرایی فرهنگی و مذهبی تالشان جمهوری آذربایجان با ایران چه تاثیری بر روابط ایران و جمهوری آذربایجان دارد؟ منطقه شمالی تالش چه اهمیت استراتژیکی برای ایران ، آذربایجان و ارمنستان در قفقاز جنوبی دارد؟ تفاوتها ی ایجاد شده بر اثر جدایی سیاسی در منطقه تالش چه تاثیری بر گرایشات تالش ها در دو سو دارد.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه