عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل جغرافیای سیاسی شباهتها و تفاوت های قوم تالش در دو سوی مرز

قسمتی از متن پایان نامه :

اقتصاد در تالش شمالی

تا قبل از1861 نظام برده داری در روسیه وجود داشت .کارگران خرید و فروش می شدند و آزاد نبودند بعد 1861 نیز نظام ارباب رعیتی حاکم بود بدین شکل که رعایا به زراعت و دامداری مشغول بودند به خان مالیات می دادند. بعد انقلاب اکتبر زمین ها را بین رعایا تقسیم کردند.زمین را آغاز به ملت دادند دوباره دولت پس گرفت.در دوره ی شوروی کالخوز ساوخوز ایجاد گردید و زراعت اشتراکی گشت.زمین های کشاورزی برنج به باغ های لیمو،کشتزارهای چای و باغ ها ی میوه تبدیل گشت این پروسه در دهه 70 انجام گردید.اکنون زمین زراعی برنج بسیار ناچیز می باشد. دامداری نیز تا حد زیادی افول کرده می باشد. در دوره شوروی پرتقال لیمو و  انار ،چای  زیاد کشت می گردید و میوه فیخوئا از آرژانتین وارد و کشت گردید.بعد استقلال آذربایجان ساوخوز کالخوز از بین رفت و زمین ها را به مردم بازگرداند.(تنها زمین های اطراف خانه را)  به دلیل رکود اقتصادی و نبودن کار مهاجرت های کاری به روسیه آغاز گشت.همراه با رشد اقتصادی آذربایجان در دهه ی اخیر منطقه تالش نیز رشد کرده می باشد.رایون لنکران به رایون اقتصادی لنکران تبدیل گشته می باشد. سرمایه گذاری مبارز منسیم اف(تریلیاردر تالش) در اقتصاد ناحیه تالش تاثیر  محسوس داشته می باشد. مبارز منسیم اف یکی از بزرگترین شرکت های کشتیرانی ترکیه را دارد.کشتی های او با نام لنکران در دریای خزر نیز کشتیرانی می کنند. او در ساخت فرودگاه لنکران نیز تأثیر موثر داشته می باشد.پالسود کارخانه لبنیات بزرگی می باشد که منسیموف ایجاد نمود.

«شهر تاریخی لنکران در توسعه اقتصادی منطقه دارای اهمیت بسیار و مرکز مهم صنایع و مرکز فرهنگی و محل تلاقی راهها ست. حدود 90 درصد از چای جمهوری آذربایجان و بیش از نیمی ازمحصول سبزی و جالیزی  و 20 درصد محصول انگور این جمهوری در این منطقه تولید می گردد»(امیراحمدیان ص382)

در دهه اخیر امکانات اولیه همچون آب، برق ،گاز و آسفالت  به نقاط مختلف  تالش غیر از روستاهای دور دست کوهستانی رسیده می باشد. از این منطقه کالاهایی زیرا تره بار، شراب، انگور، صادر و کود،ماشین آلات  و فراورده های نفتی وارد می گردد(امیر احمدیان ص 382)

در نفت چاله پالایشگاه نفت موجود می باشد. اما هنوز صنایع بزرگ  همچون خودرو سازی  در تالش وجود ندارد.از سرمایه گذاران در پروژه های ناحیه تالش می توان در درجه اول ترکیه و اخیرا ژاپن را نام برد. اخباری مبنی بر حضور اسرائیل و مطالعه منطقه برای سرمایه گذاری می رسد که به نظر می رسد بیشتر پوششی بوده برای اقدامات جاسوسی اسرائیل از ایران در این منطقه که بیشترین پیشروی را در مرز ایران دارد ،اقدامات نظیر تاسیس ایستگاه های شنود در نقاط مختلف.

4-10-گردشگری ، اکو گردشگری و مکان های زیارتی ، سیاحتی تالش شمالی

در تالش شمالی دو قرق طبیعی یا منطقه محافظت شده هست. به نام های هیرکان و قزل آقاج که در آن ها انواع کمیاب گیاهی و جانوری محافظت می گردد. از مکان های توریستی طبیعی می توان به نقاط زیر تصریح نمود: در ورگه دیز یک آبشار معروف می باشد.در ارچوان چشمه جوشانی به نام« سوته هونی» هست که  آب و گاز باهم از زمین می جوشد و خارج می گردد آب به دلیل وجود گاز با کبریت زدن آتش می گیرد. درماسالی آب گرم هست که مردم برای درمان و استراحت به آنجا می طریقه. کوهستانهای،بارزکوهبارزاو،پشته سر از ییلاقات خوش آب و هوای تالش شمالی می باشد.ازنقاط تاریخی توریستی می توان به قلعه «بله بوری» ، قلعه شیندان، زندان لنکران  که از دوره ی خانات  تالش و از روسها باقی مانده.مایاک :(فانوس دریایی) که از دوره روسها باقی مانده تصریح نمود. از مکان های مذهبی و سیاحتی می توان به زیارتگاه «مشخون » ،«تاره دی تربه» مقبره شیخ زاهد هر سه در در آستارا و بوبوگیل در لریک تصریح نمود. در کنار مکان ها ی مذهبی و توریستی یاد شده تعدادی ساناتوری( استراحتگاه) در لنکران، لریک  و شهرهای دیگر در سواحل و جنگل ها تالش وجو دارد که پذیرای گردشگران اند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوال 1:

شباهتهای و تفاوتهای جغرافیای سیاسی قوم تالش در سوی مرز چیست  و تحولات جغرافیای سیاسی ِاین قوم را به چه سمتی سوق می دهد ؟

سوال 2:

فضای فرهنگی و سیاسی متفاوت در دو سوی مرز چه تغییرات هویتی را موجب گشته می باشد؟

در این پایان نامه ضمن کوشش برای پاسخگویی به دو سوال اصلی فوق کوشش خواهد گردید به پرسشهایی نظیر آن چیز که در ذیل می آید پرداخته گردد:

تقسیمات جغرافیای سیاسی منطقه تالش در دو سوی مرز چیست ؟بسته شدن و باز شدن مرز در دوره های مختلف تاریخی چه تاثیری بر مراودات فرهنگی اقتصادی تالشان دو سوی مرز داشته می باشد ؟هم گرایی فرهنگی و مذهبی تالشان جمهوری آذربایجان با ایران چه تاثیری بر روابط ایران و جمهوری آذربایجان دارد؟ منطقه شمالی تالش چه اهمیت استراتژیکی برای ایران ، آذربایجان و ارمنستان در قفقاز جنوبی دارد؟ تفاوتها ی ایجاد شده بر اثر جدایی سیاسی در منطقه تالش چه تاثیری بر گرایشات تالش ها در دو سو دارد.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه