شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 تحلیل جغرافیای سیاسی شباهتها و تفاوت های قوم تالش در دو سوی مرز

قسمتی از متن پایان نامه :

مهاجرت های سیاسی

بعضی از مهاجرت ها به علت های سیاسی روی داده می باشد مانند مهاجرت سران جمهوری تالش مغان پس از سقوط جمهوری  و گروهی از افرادی که  درگیر این موضوع بودند.مقصد اول این گروه ها روسیه بوده می باشد اما پس از آزادی و تبعید علی اکرم همت اف(رییس جمهور تالش مغان) به هلند مهاجران بعدی به او پیوستند که بر تعدادشان همچنان افزوده می گردد.  درعید نوروز در عید قربان،در سال نو میلادی،سنت(ختنه سوران)،عروسی در روسیه و در ده اگر هر دو آنجا باشند در ده نمی گیرند.

4-8-مذهب در تالش شمالی

4-8-1-شیعه و سنی

در دوران شوروی مذهب مخفی بود، پس از استقلال آذربایجان  هویت ها ی مذهبی  آغاز به نمایان شدن نمودند. تالش های شمال 95 درصد شیعه جعفری هستند و 5 درصد سنی شافعی اند که در آستارا و اطراف آستارا ساکن اند. با اینکه تعداد اهل تسنن در تالش شمالی نسبت به اهل تشیع کم هستند اما اقلیتی چشم گیرند و حتی مطمع نظر و برنامه ریزی گروههای وهابی و سلفی نیز بوده اند هرچند اکثریت قاطع شان با شیعیان تالش تعامل سازنده و برادری دارند اما خبر هایی مبنی بر حضور تعداد اندکی از آن ها در سوریه و در جمع گروه های رادیکال سنی گزارش شده می باشد.

4-8-2-نورچی ها

فتح الله گولن(متنفذ و سرمایه دار بزرگ ترکیه) مدارس وکالج پیشرفته در آذربایجان و مناطق تالش نشین تاسیس کرده می باشد که به زبان انگلیسی و ترکی می باشد و به موازات علم عقاید نورچی و ترکیه گرایی تبلیغ می گردد. این مدارس خصوصی (پولی) و از نظر آموزشی  سطح بالایی دارند.نورچی ها پیروان طریقتی اسلامی هستند، فتح الله گولن از حامیان این طریقت می باشد گروهی از تالشان که بعد از استقلال آذربایجان به ترکیه رفتند. پس از باز گشت گروهی پان ترکیست و گروهی نورچی گشته بودند. گرایش به نورچی هم میان شیعیان بوده هم میان سنی ها.

4-8-3- مسیحیان

پس از استقلال آذربایجان تبلیغات برای دین مسیحیت در آذربایجان به گونه آشکاری بیشتر شده می باشد.ایراده ملک اوا از تالش های مسیحی ساکن باکو می باشد  که از مبلغان این دین می باشد. ترجمه انجیل به تالشی و همچنین دوبله فیلم مسیح به زبان تالشی مانند فعالیت ها جهت جذب تالشان در بیست سال اخیر به مسیحیت بوده می باشد. چند دعای مسیحی هم به شکل ترانه به زبان تالشی ساخته شده می باشد. گروه اندکی از تالشان مسیحی گشته اند. در دهستان «تالش» در قره باغ همه مسیحی اند.البته اینها ساکنانی هستند با اعقاب تالش که از نظر فرهنگی، زبانی و دین میان ارمنی ها آسمیلاسیون شده اند اما از اصالت تالشی خود آگاهند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال 1:

شباهتهای و تفاوتهای جغرافیای سیاسی قوم تالش در سوی مرز چیست  و تحولات جغرافیای سیاسی ِاین قوم را به چه سمتی سوق می دهد ؟

سوال 2:

فضای فرهنگی و سیاسی متفاوت در دو سوی مرز چه تغییرات هویتی را موجب گشته می باشد؟

در این پایان نامه ضمن کوشش برای پاسخگویی به دو سوال اصلی فوق کوشش خواهد گردید به پرسشهایی نظیر آن چیز که در ذیل می آید پرداخته گردد:

تقسیمات جغرافیای سیاسی منطقه تالش در دو سوی مرز چیست ؟بسته شدن و باز شدن مرز در دوره های مختلف تاریخی چه تاثیری بر مراودات فرهنگی اقتصادی تالشان دو سوی مرز داشته می باشد ؟هم گرایی فرهنگی و مذهبی تالشان جمهوری آذربایجان با ایران چه تاثیری بر روابط ایران و جمهوری آذربایجان دارد؟ منطقه شمالی تالش چه اهمیت استراتژیکی برای ایران ، آذربایجان و ارمنستان در قفقاز جنوبی دارد؟ تفاوتها ی ایجاد شده بر اثر جدایی سیاسی در منطقه تالش چه تاثیری بر گرایشات تالش ها در دو سو دارد.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه