عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل جغرافیای سیاسی شباهتها و تفاوت های قوم تالش در دو سوی مرز

قسمتی از متن پایان نامه :

جنبش فرهنگی و هویتی در تالش شمالی

4-1-1-بعد عهدنامه گلستان 1828تا انقلاب اکتبر در 1917

در سال های 1840 تا 1845 یعنی کمی بیشتر از یک دهه پس از عهدنامه گلستان در 1828 در لنکران جمعیتی به وجود می آید به نام فوج الفصحا وجود این جمعیت که گروهی از نویسندگان و شعرای تالش شمالی در آن حضور داشتند حاکی از حضور طبقه روشنفکر و جنبشی ادبی و فرهنگی در تالش آن روزگار می باشد. صدراین جمعیت میرزا اسماعیل قاصر بوده می باشد. دورن نویسنده ی آلمانی که آن وقت در روسیه تزاری شاغل بود در ان سالها برای تحقیقات به تالش آمد و در میان اشعار تالشی ضبط شده توسط او نام ملا اسماعیل را به عنوان راوی و شاعر  ثبت کرده که احتمال قریب به یقین همان میرزا اسماعیل می باشد.از افراد شاخص دیگر می توان به سید علی برادگاهی(نویسنده ی کتاب مهم تذکره سیعدیه / جواهرنامه لنکران)،میرزا خداوردی (نویسنده ی کتاب مهم اخبارنامه لنکران)، فتاح(کتاب در زمینه  فلسفه نوشته ) و تیمور بیگ بایرامعلی بیگ تصریح نمود. این جمعیت  تا انقلاب اکتبر در 1917 یعنی قریب 60 سال وجود داشت.میللر در یادداشت های خود به اسامی بعضی از شعرای تالش فوج الفصحا که در تحقیقات او بر روی فولکلور همکاری داشته اند تصریح کرده می باشد. در زمان شوروی میر هاشم تالشلی دیگر بار این جمعیت را احیا نمود.

 

4-1-2-از انقلاب اکتبر 1917 تا 1336 کنگره حزب کمونیست

دوره ی بعدی ادبی و فرهنگی و هویتی شاخصی که می توان شناسایی نمود مشخصا در میانه 1917 تا 1339 حدود دو دهه می باشد. این دوره دوره ای بسیار مهم، تاریخی و سرنوشت ساز برای زبان و ادبیات تالشی به شمار می رود.پس از انقلاب اکتبر شاهد فعالیت چهره های شاخصی همچون شیرعلی آخوندف، بیوک آقا میر صالایف، زولفقار احمد زاده، مظفر نصیرلی، شمشی زاده در این دوره فعال بوده اند.مهمترین شاخصه های  فرهنگی این دوره  چاپ صد ها کتاب به زبان تالشی می باشد( که اولی مربوط به سال1929 وآخری مربوط به 1939 می باشد) بازگشایی مکاتب و مدارس به زبان تالشی ، انتشار روزنامه سئه تولش(تالش سرخ) می باشد .مسلما شروع این دوره ی فرهنگی را بایستی به قبل از 1929 نسبت داد که اولین محصولش چاپ اولین کتاب به نام ایمنجی کتاب(کتاب اول) تالیف مظفر نصیرلی و میرسالف می باشد. آغاز توقف این دوره نیز تغییر سیاست کلان شوروی در 1936 پس از کنگره حذب کمونیست می باشد که البته در یک پروسه چند ساله اعمال می گردد و توقف این دوره  چند سال بعد در1339 به گونه کامل رقم می خورد.سالهای بین 1929 تا 1939 را بایستی دهه طلایی یا دهه طلوع نامید، زیرا که فعالیت های این دوره تاثیری ماندگار در حافظه تاریخی قوم تالش داشت  و زبان تالشی در این دوره به سطح یک زبان مکتوب و ملی ارتقاء پیدا نمود که پتانسیل ترجمه آثار بزرگ جهان، تدریس فیزیک، شیمی، هندسه، تاریخ و… را داشت و در این دوره کتابهای درسی به تالشی از مقطع ابتدایی تا پیش دانشگاهی تالیف گشته بود.در زمان شوروی یک جمعیت به نام جمعیت تطبیق و تطبع آذربایجان وجود داشت که یکی از کمسیون هایش مربوط به تالش شناسی بود و زولفقار احمد زاده و مظفر نصیرلی در آن فعال بودند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال 1:

شباهتهای و تفاوتهای جغرافیای سیاسی قوم تالش در سوی مرز چیست  و تحولات جغرافیای سیاسی ِاین قوم را به چه سمتی سوق می دهد ؟

سوال 2:

فضای فرهنگی و سیاسی متفاوت در دو سوی مرز چه تغییرات هویتی را موجب گشته می باشد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در این پایان نامه ضمن کوشش برای پاسخگویی به دو سوال اصلی فوق کوشش خواهد گردید به پرسشهایی نظیر آن چیز که در ذیل می آید پرداخته گردد:

تقسیمات جغرافیای سیاسی منطقه تالش در دو سوی مرز چیست ؟بسته شدن و باز شدن مرز در دوره های مختلف تاریخی چه تاثیری بر مراودات فرهنگی اقتصادی تالشان دو سوی مرز داشته می باشد ؟هم گرایی فرهنگی و مذهبی تالشان جمهوری آذربایجان با ایران چه تاثیری بر روابط ایران و جمهوری آذربایجان دارد؟ منطقه شمالی تالش چه اهمیت استراتژیکی برای ایران ، آذربایجان و ارمنستان در قفقاز جنوبی دارد؟ تفاوتها ی ایجاد شده بر اثر جدایی سیاسی در منطقه تالش چه تاثیری بر گرایشات تالش ها در دو سو دارد.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه