تحلیل جغرافیای سیاسی شباهتها و تفاوت های قوم تالش در دو سوی مرز

قسمتی از متن پایان نامه :

تالش های تالش شمالی در فضای مجازی

تالش های شمالی در فضای مجازی از نظر تقدم حضور همیشه یک قدم از تالشان جنوبی جلوتر بوده اند به این دلیل که تالشان در روسیه  و حتی در آذربایجان غرب گرا زودتر امکان ارتباط با تکنولوژی های فضای مجازی را داشته اند. به گونه مثال قبل از اینکه هر سایتی برای تالش در ایران گشوده گردد سایت های تالشان در روسیه و مینسک فعال بودند یا در زمینه حضور در فیس بوک تالشان شمالی زودتر حضور پیدا کردند. البته الان  با فراگیر شدن اینترنت این فاصله  بسیار کم شده می باشد.فضای مجازی برای تالشان شمالی که از امکانات دولتی برای گسترش فرهنگ و هویت خود محروم هستند فرصتی استثنایی ایجاد کرده می باشد و تالشان از سراسر دنیا همدیگر را در این فضا می یابند. در خصوصا در سال های اخیر فعالیت تالشان در فضای مجازی خصوصا در فیس بوک بسیار چشمگیر شده می باشد .

شبکه اینترنتی کنتاکت رو (شکل روسی فیس بوک ) نیز مورد علاقه  جوانان تالشی می باشد  که در

روسیه بزرگ شده اند. مسائل ملی و وطنی در مباحث و اشتراک گذاری های تالشان شمالی تأثیر محوری دارد. نمادهای ملی همچون پرچم ،سرود ملی ، مارش، اشعار وطنی، عکس مشاهیر و رهبران تالش و… به گونه فزاینده ای در فضای مجازی منتشر می گردد. اخیرا یک صفحه در فیس بوک با عنوان «به ای میلیون تولش نوه دمون»(به دنبال یک ملیون تالش می گردیم) مورد استقبال تالشان و مورد اعتراض گروه های پان ترکیست قرار گرفت.

بعضی از سایت ها و صفحه های تالشی عبارتند از:

1-تولش پرس

این سایت از مینسک  پایتخت بلاروس توسط تالشان مهاجر آنجا اداره می گردد از سال 2003 مدتی سایت مرکزی جنبش ملی تالش بوده می باشد.

2-تالش اینفو

سایت دیاسپورای تالش در مسکو(جمعیت مهاجران تالش)

3-تالش ارگ

این سایت توسط دکتر آتاخان ابیل اف فعال حقوق بشر تالشان اداره می گردد.

4-تالشه که

این سایت توسط دکترمشفق کریم اف  در باکو راه اندازی و اداره می گردید و سایتی صرفا فرهنگی  بود اما با فشار حکومت باکو غیر فعال گشته می باشد.

5-آز دیاسپورا ارگ

امه تولشونیمون(ما تالشیم)، تولوشون(تالشان)، بوتون تالشلار بورا گلسین(همه تالش ها به اینجا بیایندتالش موزیک،تالش مطبخ،صفحه  های شخصی سران تالش و….

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال 1:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

شباهتهای و تفاوتهای جغرافیای سیاسی قوم تالش در سوی مرز چیست  و تحولات جغرافیای سیاسی ِاین قوم را به چه سمتی سوق می دهد ؟

سوال 2:

فضای فرهنگی و سیاسی متفاوت در دو سوی مرز چه تغییرات هویتی را موجب گشته می باشد؟

در این پایان نامه ضمن کوشش برای پاسخگویی به دو سوال اصلی فوق کوشش خواهد گردید به پرسشهایی نظیر آن چیز که در ذیل می آید پرداخته گردد:

تقسیمات جغرافیای سیاسی منطقه تالش در دو سوی مرز چیست ؟بسته شدن و باز شدن مرز در دوره های مختلف تاریخی چه تاثیری بر مراودات فرهنگی اقتصادی تالشان دو سوی مرز داشته می باشد ؟هم گرایی فرهنگی و مذهبی تالشان جمهوری آذربایجان با ایران چه تاثیری بر روابط ایران و جمهوری آذربایجان دارد؟ منطقه شمالی تالش چه اهمیت استراتژیکی برای ایران ، آذربایجان و ارمنستان در قفقاز جنوبی دارد؟ تفاوتها ی ایجاد شده بر اثر جدایی سیاسی در منطقه تالش چه تاثیری بر گرایشات تالش ها در دو سو دارد.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه