عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل پایگاههای راهنمایی و رانندگی و تأثیر آن در احساس امنیت گردشگری درحوزه غرب گیلان

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

خانه ابوالقاسم پورلطفی

خانه قدیمی ابوالقاسم پورلطفی در منطقه بالای محله روستای کمسار قرار دارد و دارای قسمت های مختلفی همچون بخش چای خشک کنی (به روش سنتی و به همراه کوره و قفسه های چوبی چهار طبقه) می باشد. کوره این بخش از خشت و ملاط کاهگل و گچ ساخته شده می باشد.

مصالح بنا از خشت های دستی و ملاط کاهگل و گچ ساخته شده می باشد. همچنین در تزئینات بنا از کاشی هایی بهره گیری شده و نقوش مارپیچ فیروزه ای دارند و این کاشی ها در سطح بنا رویت می گردد.

 

– جاذبه های مذهبی و زیارتی

اسلام به عنوان کاملترین و آخرین دین معتقد به توجید به توسط پیامبر آن یعنی حضرت محمد (ص) در اوایل قرن هفتم میلادی بنیانگذاری شده و سپس در طی قرون و مراحل تکاملی مختلف تاریخی از خاستگاه اصلی اش در مکه و مدینه (غرب عربستان) شروع شده و به بسیاری از نواحی و سرزمین های جهان گسترش یافته می باشد.

ارزش های اسلامی در جامعه ایران به شکلی خاص نمود یافته اند. بسیاری از مظاهر زندگی اجتماعی و اقتصادی گذشته با ارزش های اسلامی حاکم تطبیق داده شده اند که این خود می تواند انگیزه اسلامی مسافرت به ایران باشد. مراکز زیارتی مشهد، قم و بسیاری دیگر نیاز الهی هزاران زائر در گوشه و کنار ایران و دیگر کشورهای همسایه هستند. مساجد قدیمی و جدید ایران با بهره گیری از هنر وم عماری کرمان، کاشان، همدان، قزوین ، یزد، ماهان، گیلان و بسیاری دیگر دارای اماکن مذهبی فراوانی هستند. شهرستان شفت نیز یکی دیگر از مکان های مذهبی و زیارتی در سطح منطقه و حتی کشور می باشد زیرا که پیکر چند تن از بازماندگان پیامبر اسلام را در خود جای داده می باشد. مانند امامزاده ابراهیم و امام زاده اسحق و خیرالنساء که مقصد هزاران زائر در طول سال می باشند. به گونه کلی می توان توان های مذهبی و زیارتی شهرستان را به تبیین زیر برشمرد:

 

– بقعه امام زاده ابراهیم

بقعه امامزاده ابراهیم که در 5 طبقه مساحت 200 متر مربع در دامنه ای پرشیب بنا نهاده شده می باشد. در 23 کیلومتری شفت قرار دارد. مساکن یا به تعبیری مهمانپذیرهای این روستای زیارتی از چوب ساخته شده می باشد و بافت منحصر به فردی به وجود آورده می باشد. این ساختمان ها که در نوع خود بی نظیر هستند در 1 تا 6 طبقه ساخته می شوند که هر کدام از قسمت های این ساختمان به کاربری خاصی اختاص دارد. طبقه همکف که مربوط به بخش تجاری می باشد مغازه ها و فروشگاه ها را تشکیل می دهد و طبقه دوم در بعضی از ساختمان‎ها به کاربری شخصی و سکونت خانوار اختصاص دارد و در بعضی دیگر به عنوان اتاق به زائر و گردشگران اجارده داده می گردد و همین گونه طبقه های بعدی در اختیار مسافرین قرار داده می گردد. با این توصیف دهکده زیارتی – تفریحی امام زاده ابراهیم یکی از نقاط برجسته توسعه گردشگری مذهبی می باشد که در کنار آن از جاذبه های طبیعی و اقتصادی غافل نبوده می باشد. تمامی موارد فوق موجب گشته تا در زمینه گردشگری توسعه پیدا کند. به بیانی دیگر توان های موجود در روستای زیارتی – تفریحی امام زاده ابراهیم موجب گشته تا از نظر تقاضای گردشگری در سطح استان م طراز شهرک تارخی ماسوله قرار گیرد. به طوری که در فصل تابستان در یک روز جمعه ما شاهد چندین هزار مسافر هستیم. با توسعه روز افزون امکانات در سطح روستا ما شاهد پویایی این روستای زیارتی – تفریحی هستیم. به طوری که از سالی به سال دیگر پیشرفت در روستا بسیار چشمگیر می باشد.

با این توصیف یادآور می گردد در استان گیلان سه منطقه تالش نشین دارای ظرفیت جلب مسافر و گسترش فعالیت گردشگری می باشد. این سه مکان عبارتند از: امام زاده ابراهیم، ماسوله، سوباتان تالش که امامزاده ابراهیم در سطح شهرستان رتبه اول گردشگری را به خود اختصاص داده می باشد که یکی از عوامل توسعه گردشگری همین قابلیت و توان مذهبی آن می باشد. پس با وجود چنین قابلیتی بایستی بدرستی در امر گردشگری از آن بهره گیری نمود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. پایگاههای راهنمایی رانندگی به چه اندازه می توانند در افزایش تعداد گردشگر حوزه غرب گیلان موثر باشند؟
  2. آیا پایگاههای راهنمایی و رانندگی در امنیت گردشگری حوزه غرب گیلان تأثیر دارند؟
  3. احساس امنیت در گردشگری چگونه می تواند باعث رونق این صنعت در حوزه غرب گیلان گردد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه