مطالعه تأثیر عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

نظام ارتباطات و حمل ونقل شهری

ایجاد ارتباط میان اجزاء و عملکردهای گوناگون شهری را نظام ارتباطات می گویند، که خود دارای دو وجه عملکردی و کالبدی می باشد. نظم ارتباطی از نظر عملکردی، حمل ونقل خوانده می گردد فعالیت       حمل و نقل، تردد شهری یا آمد و رفت پیاده و سواره در اصطلاح ترافیک نامیده می گردد. فضای ترافیک جریان حمل ونقل در شهرها، همان شبکه ارتباطی یا خیابانها و کوچه هاست که خود، سازمان و سلسله مراتبی خاص دارد. شبکه ارتباطی در شهرهای گوناگون و در دوره‌های متفاوت برحسب نوع وسائط     حمل ونقل غیرموتوری هستند و برای تردد پیاده شکل گرفته اند، پاسخگوی حرکت سواره، تراکم و سرعت وسائط نقلیه امروزی یا به اظهار دیگر ترافیک شهری زمان حال نیستند. شبکه موجود دسترسی در شهرهای کنونی نیز که برای حرکت اتومبیل ساخته شده اند به علت گره گاه‌های متعدد (تقاطع)، میدانها و اتصالات نادرست، از روانی تردد بی بهره‌اند. بعضی شهرسازان، برای حل این معضلات ارتباطی در بافتهای کهن و در قسمتهای جدید، بدون در نظر داشتن مفاهیم و اصول نظام ارتباطات در شهرها، خیابان‌های عریض و تقاطع‌های غیرهمسطح به شکل بزرگراه‌ها وآزاد راه‌های بیابانی ایجاد می‌کنند. تجربه شهرسازی در کشورهای صنعتی جهان نشان می‌دهد که مشکل ارتباطات شهری نه تنها بدینوسیله حل نشده بلکه در طول زمان مشکل بزرگتری را پدید آورده می باشد که در زیر به مهمترین آنها تصریح می گردد :

  • هزینه هَنگُفت احداث خیابان‌های عریض و هزینه‌های نگهداری بعدی.
  • از بین بردن هویت تاریخی شهرها و جدا سازی محله ها.
  • اتلاف زمین شهری در سیستم کاربری زمین شهری.
  • مقاطع عرضی وسیع به جذب بیشتر ترافیک منجر می گردد و توزیع مجدد این جریان‌های ترافیکی در محلهای تقاطع، انشعابها و میدانها با اصطکاک بیشتری همراه می باشد که منجر به تراکم و راهبندان می گردد.
  • تقاطع‌های غیرهمسطح در صورتی که در کلیه تقاطع‌های مسیر تداوم نداشته باشند، نقشی در روانی ترافیک در کل شبکه نخواهند داشت (سعیدنیا،1381: 11).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده پژوهش ارتباط هست؟

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده پژوهش کدام می باشد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد