مطالعه تأثیر عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

طبقه بندی شبکه‌های ارتباطی

مهمترین مسأله در ترافیک شهری، شناخت سلسله مراتب شبکه‌های شهری و کاربری اراضی اطراف آن می باشد و همچنین راه‌های ارتباطی، مواصلات شهری، ناحیه‌ای و محلی می‌باشد.

ـ طبقه بندی شبکه ها، وسایل کنترل کننده تقاطعها (گره ها)

مشخصات کامل شبکه‌ها از ابعاد عرض، مقطع عرضی، یک طرفه و دوطرفه بودن آن، وضعیت روشنایی، وضعیت حداکثر سرعت مجاز، حجم ترافیک در شبکه‌های مختلف و تقاطعها، تصادفات در تقاطعها و خیابانها، نحوه کاربری اراضی اطراف شبکه ها (از قبیل مسکونی، تجاری، آموزشی و …) پارکینگ و سطح داخل سواره رو و مقررات مربوطه، پارکینگ‌های خارج از سواره رو، محدودیتهای ارتفاعی و وزنی.

 

2-1-2-14 پارکینگ خیابانی

هنگامی که تعداد وسائط نقلیه در شهر نسبت به ظرفیت خیابانها کمتر باشد، بهره گیری وسائط نقلیه از سطح خیابانها به عنوان پارکینگ، مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند. اما اگر به تدریج بر تعداد اتومبیل‌ها افزوده گردد، کمبود فضای عبور و مرور وسائط نقلیه محسوس می گردد و در این صورت، توقف وسائط نقلیه در کنار خیابانها، در ساعاتی از روز یا حتی در تمام طول روز بایستی ممنوع اعلام گردد. جاده، اصولاً برای عبور و مرور وسائط نقلیه ساخته می گردد، پس اولویت بهره گیری از سطح خیابانها با وسائط نقلیه در حرکت می باشد و در هنگامی که ظرفیت خیابانها کافی نیست، بایستی از توقف وسائط نقلیه در آنجا جلوگیری نمود. اگر چه پارک خیابانی در اکثر شهرهای دنیا پدیده‌ای رایج و کمابیش عادی شده می باشد، اما طرز پارک کردن در خیابانها نکته مهمی می باشد. رانندگان برحسب مورد، وسیله نقلیه خود را موازی با جدول کنار خیابان یا در حالت زاویه دار با آن پارک می‌کنند. در پارک موازی تعدادی کمتر و در پارک زاویه‌ای تعداد بیشتر از وسائط نقلیه در کنار خیابان جای می گیرند. ورود و خروج از پارکینگ در حالت زاویه دار راحت‌تر از حالت موازی می باشد و پارک زاویه ای، هنگام خروج وسیله نقلیه، با خطر قطع ترافیک عبوری همراه می باشد. برای افزایش ظرفیت پارکینگ خیابانی، بایستی ترتیبی داد که از هر محل پارک در روز چند دفعه بهره گیری گردد (سعیدنیا، 1381: 28).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده پژوهش ارتباط هست؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده پژوهش کدام می باشد؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد